17 rzeczy do zrobienia w 2017

17 rzeczy do zrobienia w 2017

Wraz ze zmianą kalendarza chcemy zmieniać swoje życie. Może i jest to bezsensowne, ale zachęca do uporządkowania tego, co od dawna czeka na naszą uwagę. Piszemy cele i tworzymy listy rzeczy do zrobienia w danym roku. Porzuć jednak postanowienia o bieganiu, chodzeniu na siłownię czy chudnięciu – mam dla Ciebie coś lepszego.

Oto lista 17 rzeczy, które zrealizuję w 2017 roku przynajmniej raz. Chodź, zróbmy to razem.

17 rzeczy do zrobienia 1

Odwiedź miasto, w którym nigdy nie byłeś.

Podróże poszerzają horyzonty, pomagają zapomnieć na chwilę o obowiązkach i zrelaksować się. Wystarczy weekend poza domem, by znaleźć możliwość spojrzenia na aktualną sytuację z innej strony. Pojawiają się nowe opcje i niespodziewane rozwiązania. Pojawiają się nowi ludzie i zaskakujące punkty widzenia.

Oprócz wracania do znanych i lubianych miejsc, warto regularnie odwiedzać nowe. Blisko i daleko. Samemu i ekipą. Na weekend i na kilka tygodni. Oszczędnie i z rozmachem. Kiedy tylko będziesz miał okazję, odkrywaj świat.

Spotkaj się z kimś, kogo znasz tylko z internetu.

Po drugiej stronie ekranu znajduje się człowiek, którego cenisz za poczucie humoru, celne spostrzeżenia i niebanalny gust muzyczny? Czytasz to, co od czasu do czasu wrzuca do internetu i myślisz, że w sumie fajnie byłoby się spotkać na żywo i porozmawiać w jednej z kawiarni, której zdjęcie ostatnio umieścił na instagramie?

Napisz do niego. Nie masz przecież nic do stracenia, a możesz zyskać spotkanie, inspirującą rozmowę, nową znajomość. Jeśli nie spróbujesz, nie dowiesz się, czy się zgodzi.

Zrób sobie jeden dzień bez social media.

A jeśli masz taką możliwość i wystarczająco silną wolę, to tydzień też będzie świetnym pomysłem. Zobacz, jak pojawia się czas, którego nie było; jak możesz go wykorzystać w zupełnie inny sposób. Jadąc tramwajem na uczelnię nie musisz scrollować facebooka – możesz przeczytać rozdział książki, posłuchać podcastu lub muzyki, w ciszy obserwować ludzi, zaplanować jak będą wyglądać Twoje wakacje życia, gdy już znajdziesz na nie środki. Chyba że masz w sobie tyle odwagi, żeby zagadać do zupełnie obcej osoby.

Chociaż wiesz, lepiej nie rozmawiać z nieznajomymi, bo jeszcze kogoś poznasz…

17 rzeczy do zrobienia 2

Wpisz w kalendarz czas na coś, na co zawsze go brakuje.

Być może zawsze chciałeś biegać, ale kiedy już miałeś zacząć pojawiały się ważne obowiązki i rzeczy-do-zrobienia-w-tej-chwili i chociaż miałeś motywację do ruszenia się z domu, nie miałeś możliwości. W natłoku pracy brakuje Ci pół godziny, żeby zadzwonić do przyjaciółki, kwadransa na granie na ukulele lub przynajmniej chwili na relaks. Dobre planowanie dnia to klucz do sukcesu, a jeśli masz problem ze znalezieniem czasu na coś, co lubisz lub potrzebujesz, wpisz go w kalendarz.

Poznaj kogoś nowego i wyjdź z nim na kawę.

Najzwyczajniej w świecie. Ludzie są fascynujący, warto ich poznawać, a najłatwiej przy kawie lub herbacie.

Wprowadź 5 dobrych nawyków do swojej codzienności.

Picie wody. Czytanie rozdziału książki przed snem. Wcześniejsze wstawanie. Chodzenie na siłownię 2 razy w tygodniu. Nieużywanie telefonu na godzinę przed snem. Jedzenie o regularnych porach. Ścielenie łóżka zaraz po wstaniu. Półgodzinny spacer po powrocie do domu. Do wyboru do koloru. Gdy pierwsze pięć na dobre zakorzeni się w Twojej codzienności nie czekaj, aż znowu przyjdzie nam zmieniać kalendarz i zacznij pracować nad kolejnymi.

17 rzeczy do zrobienia 3

Naucz się czegoś, co zawsze Cię interesowało.

Latte art, projektowanie stron internetowych, a może gra na jakimś instrumencie? Nie ważne jaka umiejętność kryje się w tej jednej myśli z tyłu głowy nie dającej Ci spokoju, nie ma sensu, abyś czekał na specjalną okazję. Odłóż na bok prokrastynację i zacznij działać. Teraz, zaraz, już. Najprawdopodobniej to łatwiejsze, niż Ci się wydaje. Na youtubie jest całe mnóstwo tutoriali, wikipedia polsko- i angielskojęzyczna bogata jest w ciekawe artykuły, a blogerzy całkowicie za darmo dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wpisz w wyszukiwarkę interesującą Cię frazę i rozpocznij poszukiwania, tak po prostu.

Naucz się czegoś, czego się boisz.

Nie lubimy się do tego przyznawać, ale mamy takie rzeczy, które nas przerażają. Spoglądamy na nie z ukosa i z własnej, nieprzymuszonej woli nie ruszymy ich ani palcem, ani nawet jakimś długim kijem. Nie i tyle. Jednak z okazji zmiany jednej cyferki w dacie postanawiamy coś z tym zrobić. Są dwie opcje: albo wrzucamy je do szafy i przykrywamy stertą ubrań, by nie musieć nigdy na nie patrzeć, albo wyciągamy na światło dzienne i stawiamy im czoła. A jak już się okaże, ze wcale nie są takie straszne, dajemy im buzi w czółko.

Pierwsza z nich zakłada eliminację wszystkich okazji, kiedy nasze nemesis się pojawia. Występy publiczne, rozmawianie z nieznajomymi, mówienie w innym języku? Wszystko pięknie, tylko co w momencie, gdy zgubisz się za granicą i nie będziesz miał dostępu do internetu? Albo szef w pracy poprosi o zaprezentowanie nowego pomysłu przed większą grupą ludzi?

Zamiast uciekać lepiej jest zmierzyć się z problemem w dogodnym czasie i go zlikwidować. Może i nie będzie to łatwe, ale warto. Przekonasz się, gdy spróbujesz.

Przeczytaj biografię kogoś, kogo podziwiasz.

Życie wielkich ludzi jest inspirujące, zaskakujące, pouczające. Zazwyczaj okazuje się, że ich droga do sukcesu nie była usłana różami, a środowisko było początkowo sceptycznie nastawione do nowatorskich pomysłów. Z lektury o kimś, kogo podziwiasz, możesz wynieść wiele wartości, które prawdopodobnie odmienią Twoje postrzeganie świata.

Jeśli się uczyć, to od najlepszych, bo po co od takich średnich?

17 rzeczy do zrobienia 4

Idź na koncert/festiwal muzyczny.

Muzyka łagodzi obyczaje – tak twierdził Arystoteles. Ja twierdzę, że jest to jedna z najlepszych, najpiękniejszych, najdoskonalszych rzeczy, jakie tworzy człowiek. Wydarzeń kulturalnych jest tak dużo, że na pewno znajdziesz coś, co lubisz. Zbierz grupę znajomych i pojedź na Open’er Festival, Przystanek Woodstock lub Off Festival. Zobacz, czy Twój ulubiony artysta nie odwiedza naszego kraju lub któregoś z bliskich sąsiadów. Odwiedź filharmonię i poszukaj w repertuarze czegoś dla siebie. Wybór należy do Ciebie.

Zadzwoń/napisz do starego znajomego.

Niektóre wartościowe znajomości nie są w stanie przetrwać próby czasu i dużych odległości. Jednak pamiętając o wspólnych chwilach pełnych radości pojawia się ciekawość, co właściwie się u tego człowieka dzieje. Czy on ciągle jest w związku z tą znajomą z klasy, która miała piękny uśmiech i potrafiła rozśmieszyć każdego? Czy jej biznes się dalej rozkręca po bardzo udanym starcie, o którym czytałeś na jej profilu?

Dzieje się tak wiele, dlatego warto zadzwonić i pogadać. Umówić się na kawę, spotkać przy piwie.

Przygotuj wspólny, rodzinny posiłek.

W dzisiejszych czasach mamy problem ze znalezieniem czasu na zjedzenie wspólnego posiłku z bliskimi. Żyjemy w biegu, każdy ma inny plan dnia, każdy zajęty jest swoimi sprawami. Warto chociaż raz znaleźć okazję, by usiąść razem przy stole, wyłączyć komputer i telewizor, odłożyć telefony na bok, a razem z nimi także rzeczy-do-zrobienia-w-tej-chwili, zmartwienia, problemy i po prostu cieszyć się swoim towarzystwem.

Postaraj się ten jeden raz i ugotuj coś dla wszystkich. Uczyń tę chwilę wyjątkową, zupełnie różną od dziennej rutyny. To wcale nie musi być Boże Narodzenie, Wielkanoc czy urodziny siostry. Wystarczy sobota, kiedy akurat wszyscy są na miejscu.

Mówi się, że przyjaciele to rodzina, którą sami wybieramy. Weź to pod uwagę.

17 rzeczy do zrobienia 5

Daj komuś coś za darmo.

Zbyt często coś chcemy, nie dając nic w zamian. Zbyt rzadko bezinteresownie dajemy. Szukamy zysku, podczas gdy inni szukają pomocy. Podziel się wiedzą, dobrą radą, wsparciem. Zapewnij nocleg, ciepły posiłek, opiekę. Pomóż w zbiórce, dołóż się do projektu, w którym dostrzegasz potencjał, wesprzyj organizację charytatywną. Daj coś przyjacielowi, znajomemu lub zupełnie obcej osobie i nie myśl o tym, co otrzymasz od nich.

Podziel się ze światem czymś, z czego jesteś dumny.

Jeśli wolnym czasie rysujesz, śpiewasz, piszesz do szuflady, projektujesz i wkładasz w to całe serce – pokaż to innym. Masz do dyspozycji niezliczone media zrzeszające pasjonatów i ludzi szukających inspiracji.

Od jakiegoś czasu działasz i nagrałeś nowy filmik na youtube, z którego jesteś bardzo zadowolony albo napisałeś na blogu coś, co z pewnością spodoba się wielu? Jest wiele miejsc i akcji, dzięki którym możemy się dzielić tym, co mamy najlepsze, np. #NiedzielaDzielenia u Andrzeja Tucholskiego, Link Party u Kasi z worQshop lub Miejsce na Twój wartościowy artykuł u Natalii z JestRudo.

Wybierz cel i zaoszczędź na niego pieniądze.

Może to być zarówno coś wielkiego, jak na przykład wycieczka objazdowa po stolicach Europy, jak i drobnostka, której kupno nieustannie odkładasz ze względu na inne priorytety. Umiejętność oszczędzania jest bardzo ważna, jednakże w szkole się o niej nie mówi, dlatego musimy się jej nauczyć sami. Najłatwiej jest zrobić to poprzez wyznaczenie sobie konkretnego celu i konsekwentne odkładanie małej sumy na osobne konto.

17 rzeczy do zrobienia 6

Zainteresuj się tematem, o którym nic nie wiesz

O co tak właściwie chodzi w konflikcie izraelsko-palestyńskim? Jak działa mechanizm rynkowy? Dlaczego nie powinno się dodawać cytryny do gorącej herbaty? Zdobywanie nowej wiedzy na temat otaczającego nas świata jest zawsze dobrym pomysłem.

Wejdź z językiem na wyższy poziom.

Angielski, hiszpański, francuski, chiński – wybierz jeden, a następnie naucz się czegoś nowego. Słownictwo związane z jedzeniem, czas zaprzeszły, tryb warunkowy. Poćwicz gramatykę, popracuj nad rozumieniem ze słuchu. Nie musisz od razu się zapisywać na kosztowny kurs. Zmień język na telefonie, przyklej listę 10 słówek na lodówce, słuchaj TED talks, oglądaj filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową lub lekcje języka udostępniane zupełnie za darmo na youtubie.

Zrób krok w kierunku wyższego poziomu zaawansowania, by później mieć satysfakcję ze swojej pracy podczas podróży i rozmowy z native speakerami. Jak nie teraz, to kiedy?

___________________________

To nie jest lista postanowień wymyślonych na szybko przed końcem roku. To nie jest też próba całkowitej zmiany życia wraz z zawieszeniem nowego kalendarza na ścianie. Coś takiego po prostu nie działa.

To konkretne cele, poszczególne punkty planu działania, które warto odhaczyć przynajmniej raz w bliskiej przyszłości. Zaczynamy?

  • Fajne punkty, niektóre nie wymagają zbyt dużo. Bardzo pozytywne 🙂 Ja też zrobiłam sobie listę 🙂

    • Ola Korbacz

      To teraz pozostaje nam jedynie odhaczać kolejne punkty i dzielić się rezultatami 🙂

  • www.kasiaekiert.pl

    inspirujące punkty 🙂