Polskie blogi, które warto czytać – SHARE WEEK 2017

Polskie blogi, które warto czytać – SHARE WEEK 2017

Blogerzy to tacy pozytywnie zakręceni ludzie, którzy jakimś cudem potrafią znaleźć czas na pisanie tekstów i dzielenie się swoją wiedzą w internecie. Za darmo. Zdecydowana większość z nich jest sobie masztem, okrętem i śrubokrętem, ekspertami od tworzenia stron internetowych, języka polskiego, działania social media, a zajmują się przecież jeszcze tym wszystkim, co opisują swoim czytelnikom.

Natomiast SHARE WEEK to akcja organizowana przez Andrzeja Tucholskiego, w której twórcy polecają twórców – blogerzy blogerów, youtuberzy youtuberów, podcasterzy podcasterów. W ten sposób powstaje cała nieskończoność sympatycznych wpisów, filmików i nagrań, w których możemy podziękować internetowym koleżankom i kolegom za ich pracę.

Bardzo pozytywna inicjatywa = wchodzę w to.

Zasady są proste. Polecamy 3 twórców, którzy są dla nas z jakiegoś powodu ważni. Nie liczy się nic poza naszym subiektywnym odczuciem. Piszemy wpis z odpowiedzią „dlaczego?”, wypełniamy formularz, poznajemy świetnych ludzi. Wszystko zebrane zgrabnie w jednym wpisie przez Andrzeja znajdziecie <tutaj>

Natomiast trzymanie się tych zasad jest o wiele trudniejsze, jako że czytam całą nieskończoność blogów. Serio. Wszystkie zasługują na docenienie. Wszystkie są wyjątkowe. Jedyne w swoim rodzaju. Jednak obawiam się, że gdybym je wszystkie wypisała, to a) nikt by tego nie przeczytał ze względu na długość, b) Andrzej nie przyjąłby mojego zgłoszenia. Poza tym – zasady to zasady.

3 blogerów, których polecam w tym roku

Ula Łupińska – znana również jako Pani Korektor. Chociaż język polski może wydawać się nudnym pomysłem na bloga, ona realizuje go w sposób niezwykle ciekawy. Poza świetną wiedzą ma koty, jest na diecie roślinnej, uwielbia seriale i publikuje zabawne dialogi że swoim chłopakiem Pawłem. Pięknie się uśmiecha, jest sympatyczna i szczera w tym, co robi, za co bardzo jej dziękuję.

Gdzie ją znaleźć?

Na facebooku – tutaj oraz na grupie „O języku polskim po polsku”

Na instagramie – @ulalupinska

…i przede wszystkim na blogu – ulalupinska.pl

***

Eryk Wałkowicz – czyli dietetyk i autor bloga kulinarnego erVegan. Kilka dni temu była premiera jego książki „Kuchnia roślinna dla każdego”, która już w przedsprzedaży stała się bestsellerem. A to coś znaczy. Przepisy Eryka są proste, smaczne i każdorazowo opatrzone informacją o ilości kalorii, białka, tłuszczu… Uczy gotować, fajnie opowiada na snapie, jest takim trochę śmieszkiem. I za to go lubię.

Gdzie go znaleźć?

Na facebooku – o tutaj

Na instagramie – @erVegan

Na snapchacie – @ervegan

Na twitterze – @erVegan

…i oczywiście na blogu – erVegan.com

***

Tomek Szykulski – podróżnik, fotograf, freelancer. Obecnie studiuje w Australii. Wcześniej – w Irlandii i USA. Jego zdjęcia zapierają dech w piersiach, szczególnie te nocnego nieba robione z pokładu samolotu. Pokazuje inną perspektywę i inspiruje do działania.

Gdzie go znaleźć?

Na facebooku – tutaj

Na instagramie – @szykulski_com

Na twitterze – @t_szykulski

…i na blogu – szykulski.com

***

Oprócz nominowanej 3…

Powiedzmy sobie szczerze. Wybranie zaledwie trójki twórców to nie lada wyzwanie, wiążące się z długimi dylematami, myśleniem przez pół nocy, poranek następnego dnia i każdą minutę pisania zgłoszenia. Dlatego tuż za tegorocznym podium znaleźli się:

Kasia Gandor – czy o nauce można pisać w zrozumiały i wręcz zabawny sposób? Co więcej, czy można jeść Nutellę i nie przytyć? Tak, Kasia to potrafi. Dodatkowo urozmaica teksty cudownymi kasirysikami.

Michał Szafrański – zdominował niszę finansową. Uczy o pieniądzach i o tym, co z nimi robić, by żyło się dobrze. Jego blog jakoszczedzacpieniadze.pl to prawdziwa skarbnica wiedzy.

Joanna Pachla – z Wyrwane z kontekstu. Pisze o relacjach damsko-męskich w sposób odważny i przyjemny do czytania.

Andrzej Tucholski – on jeszcze tego nie wie, ale poznałam go właśnie dzięki zeszłorocznemu share weekowi. Robi wywiady z niesamowitymi ludźmi, pisze inspirujące teksty, a teraz wydaje książkę w odcinkach na swoim blogu.

Konrad i K. – moi osobiści laureaci w konkursie na najlepszą parę Polski. Wspólnie prowadząca bloga MDCB, czyli Moja Dziewczyna Czyta Blogi. Jeśli jeszcze nie wiecie, czym są #Kniedziałki, dowiedzcie się.

I oczywiście wielu, wielu innych…

A Wy? Kogo czytacie, lubicie, podziwiacie? 🙂